Jdi na obsah Jdi na menu
 


O mně

 Jmenuji se Václav Odehnal a v roce 1945 mne přivezli rodiče se starším bratrem z Hlinska jako mimino na frýdlantsko. Vychodil jsem tu školy, vyučil se a pracoval. Tady žiji dodnes.

 V roce 2008 jsem se začal věnovat fotografování. Do té doby to bylo běžné dokumentování rodinného života, dětí a tak podobně. Vážně zájem o fotografickou tvorbu si vyžádal pořádné fotoaparáty. Začínal jsem s Nikonem D40. Nyní mám k dispozici a na výběr lepší Nikon D7000 a Canon Powershot G7. Digitální fotografie mi velice vyhovuje. Vždycky říkám: „Cvakám cvakám a mažu, to je výhoda digitálu“.

 Moje fotografie jsou převážně z Libereckého kraje. Můj první úspěch byl, když si moje fotografie vybrala firma FRIT, spol. s r. o. pro svůj firemní kalendář na rok 2010. O rok později jsem měl hned tři výstavy. Ta první byla v Oldřichově v Hájích s názvem „Fotografie z frýdlantska“. Druhá byla ve výstavní síni frýdlantské radnice. Vystavoval jsem společně s výtvarnicí Monikou Brunettovou na téma „Fotografie a keramika“. Ta třetí byla v galerii Mezinárodního centra duchovní obnovy v Hejnicích na téma „Barevná a černobílá fotografie“. Mimo to vystavuji i v tak prozaických prostorách, jako jsou třeba chodby zdravotního střediska v Raspenavě, kde mi 30. září skončila druhá prezentace fotografií. Měl jsem radost za krásné zápisky v knize návštěv a rozhodl jsem se prezentovat mé fotky každý rok, pro radost pacientů.

 Liberecko je region, kde se to dobrými fotografy jen hemží. Stačí připomenout jména jako Pikous nebo Postupa. Mám štěstí, že i zde v Hejnicích je výborný fotokroužek, který vede zkušený fotograf Jiří Bartoš. Vážím si jeho rad a hodnocení fotografií. Letos se stal fotoklub pořadatelem mapového okruhu Český ráj. Ze třinácti fotoklubů je hejnický na sedmém místě. Celkem z dvě stě šedesáti fotek jsem se umístil na sedmém místě. Námětů na zajímavé kompozice je všude dost.

Některé záběry se musí prostě „vysedět“. Tak jako lovec chodí za svým jelenem či srncem, musím se i já pokorně vracet na zajímavá místa. Mám rád i černobílou fotografii, která přes všechnu dokonalost barevných tisků má stále svůj nenapodobitelný půvab. Rád fotím zajímavé lidi a jsem rád, že tahle část mé tvorby nachází dobrý ohlas u diváků.

Víc už asi není potřeba nic říkat, raději to vyjadřuji svými snímky.

 

Václav Odehnal
tel.: 723 791 587
email: vaclavodehnal@seznam.cz